Jak pěstujete JILO?

Péče o lilek Jilo Obecně platí, že všechny druhy afrických lilků prospívají na plném slunci s dobře propustnou půdou a pH 5,5 až 5,8. GiloGiloSolanum aethiopicum, hořké rajče, etiopský lilek nebo nakati, je plodová rostlina rodu Solanum, která se vyskytuje především v Asii a tropické Africe. Je známý také jako etiopský lilek, zahradní vejce, dýně na tyči nebo posměšné rajče.https://en.wikipedia.org ‚ wiki ‚ Solanum_aethiopicumSolanum aethiopicum – Wikipedie Lilek nejlépe roste, když se denní teploty pohybují mezi 75 a 95 stupni F. (25-35 C). Semena lze sbírat z plně zralých plodů a poté je nechat zaschnout v chladném a tmavém prostoru.

Co je jilo zelenina v češtině?

Lilek šarlatový
Lilek šarlatový je plodová rostlina z rodu Solanum, příbuzná rajčatům a lilku. Jeho zelené plody jsou známé pod názvem gilo (brazilsky portugalsky Jiló).

Jak se pěstuje JILO?

Jak a kdy pěstovat lilek šarlatový?

Kdy pěstovat lilek. Semena začněte sázet v bytě nebo rašelinových květináčích 6 až 8 týdnů před posledním jarním mrazem . Semena rychle klíčí při teplotách mezi 21° a 32 °C (70° až 90°F). Případně si těsně před výsadbou kupte 6 až 8 týdnů staré přesazené sazenice.

Jak pěstovat a sázet lilek?

Podívejte se na můj podrobný díl o teplotě půdy. A kalendář výsadby zeleniny z odkazu v popisu. Níže. No a semena můžete vysévat buď přímo do hlavní nádoby.

Co je to jilo v Brazílii?

Jiló, nazývané také šarlatový lilek nebo zahradní lilek , je příbuzné rajčatům i lilkům. Poté, co bylo jilo do Brazílie přivezeno ze západní Afriky během obchodu s otroky, stalo se v brazilské kuchyni velmi oblíbeným. Jilo má mírně nahořklou chuť a tradičně se vaří v páře nebo v páře do měkka.

Jak se jí jilo?

Stejně jako lilek může mít i jiló mírně nahořklou chuť, ale nakrájení na plátky a posypání solí pomáhá hořkost částečně odstranit. Často ho najdete v polévkách, soté nebo obalené v kukuřičné mouce a osmažené. Můžete ji také vyzkoušet nakládanou, dušenou nebo vařenou s jinou zeleninou a podávanou s rýží nebo těstovinami.

Jak jíst plody lilku?

10 nejlepších způsobů, jak si pochutnat na lilku

 1. Ano, můžete ho kari! Lilek nakrájejte na kostičky, přidejte do oblíbené kari omáčky a vařte do změknutí. …
 2. Smažte. …
 3. Baba Ganoush.
 4. Opečte, oloupejte a podávejte s těstovinami. …
 5. Lilková pizza! …
 6. Chléb, upečte a podávejte. …
 7. Nový druh kebabu. …
 8. Lasagne z lilku.

Jaké je tajemství pěstování lilku?

Lilek preferuje slunné místo s dobře propustnou půdou bohatou na organické látky . Je důležité střídat místa, kam lilek a další zástupce čeledi lilkovitých (např. brambory a rajčata) vysazujete, abyste předešli půdním škůdcům a chorobám.

Měl by se lilek pěstovat v květináčích nebo v zemi?

Lilky mají dobrou produkci, pokud se pěstují v tmavých kovových nebo plastových květináčích , takže půda, ve které jsou zasazeny, dosahuje vysokých teplot. Semena lilku se musí vysévat dovnitř k samému konci března nebo v dubnu, tedy asi osm týdnů před výsadbou na zahradu.

Který měsíc je nejvhodnější pro výsadbu lilku?

jaro
Nejlepší doba pro výsadbu lilku je koncem jara po poslední hrozbě mrazů . Lilky mají dlouhé vegetační období, takže je budete muset začít pěstovat v interiéru přibližně osm týdnů před datem posledních mrazů ve vašem regionu.

Jaká je brazilská národní snídaně?

Jako v každé zemi se i brazilská snídaně liší region od regionu. Základ je však vždy stejný: káva (opravdu silná nebo s mlékem) nebo suco (džus) a čerstvě upečený chléb (obvykle je to Pão Francês) s máslem nebo margarínem . Káva je zásadním prvkem, snídaně je doslova postavena na ní.

Jak chutná jilo?

Stejně jako lilek může mít i jiló lehce nahořklou chuť, ale nakrájení na plátky a posypání solí pomáhá hořkost částečně odstranit. Často ho najdete v polévkách, soté nebo obalené v kukuřičné mouce a osmažené. Můžete ji také vyzkoušet nakládanou, dušenou nebo vařenou s jinou zeleninou a podávanou s rýží nebo těstovinami.

Jíte slupku na lilku?

Zatímco slupka malých mladých lilků je jedlá, u větších nebo starších lilků slupka hořkne a měla by se oloupat . Pokud máte pochybnosti, odpověď na otázku "Oloupete lilek před vařením?" zní ano, oloupejte ho. K odstranění slupky použijte škrabku na zeleninu nebo příborový nůž.

Musíte lilek loupat, abyste ho mohli jíst?

Zatímco slupka malého mladého lilku je jedlá, u větších nebo starších lilků slupka hořkne a měla by se oloupat . Pokud máte pochybnosti, odpověď na otázku "Loupete lilek před vařením?" zní ano, oloupejte ho. K odstranění slupky použijte škrabku na zeleninu nebo příborový nůž.

Je lilek lepší syrový nebo vařený?

Zajímá vás, zda můžete jíst lilek syrový? V malém množství je to v pořádku, ale je lepší, když je lilek vařený .

Proč se lilek špatně pěstuje?

Lilky vyžadují bohatou půdu, rovnoměrnou zálivku, vysoké teploty, bonusové postranní zálivky živinami a malý nebo žádný vítr. Bez těchto ingrediencí může být jejich pěstování obtížné.

Kolik lilků se vejde do pětilitrového kbelíku?

Lilek
Další člen čeledi lilkovitých, lilek, lze také poměrně snadno pěstovat v nádobách. Do pětilitrového kbelíku můžete umístit jednu rostlinu, která by měla mít dostatek prostoru a dostatek živin, pokud ji budete v letních měsících dobře krmit a zalévat.

Kolik lilků vyprodukuje jedna rostlina?

Lilky obvykle dorůstají výšky 18 až 36 cm a rozpětí 24 až 36 cm. Každá rostlina plodí dva až 12 plodů , i když tento počet se liší v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování.

Jaká jsou 3 oblíbená brazilská jídla?

Zde je 12 nejznámějších brazilských jídel, která byste měli ochutnat na své dovolené v Brazílii, pokud budete mít tu možnost.

 • Feijoada.
 • Farofa.
 • Moqueca de Camarão.
 • Vatapá
 • Acarajé
 • Smažený pastel.
 • Empadão.
 • Bolinho de Bacalhau.

Jaké je hlavní jídlo v Brazílii?

Feijoada je všeobecně považována za brazilské národní jídlo. Feijoada je vydatný, pikantní guláš z různých druhů masa smíchaný s fazolemi, obvykle černými.

Jaký lilek je chuťově nejlepší?

Jedním z nejoblíbenějších byl dlouhý, tenký, fialový lilek z Tchaj-wanu známý jako Ping Tung . Jedná se o výjimečný lilek se sladkou dužinou příjemné chuti. Rostliny jsou neuvěřitelně plodné a plodí po celou sezónu. Jsou odolnější vůči chorobám než jiné lilky.

Jaké je tajemství vaření lilku?

Nejlepší lilek je na povrchu karamelizovaný a křupavý a uvnitř se rozplývá. Toho dosáhnete tím, že kostkám nebo plátkům dáte při vaření dostatek prostoru, aby zhnědly . Pokud je na pánvi nebo plechu přeplníte, místo aby zhnědly, budou se dusit a karamelizace se nedočkáte.

Proč se lilek před vařením namáčí?

Zde je několik úvah a metod pro namáčení lilků: Pokud máte podezření, že by váš lilek mohl být kvůli stáří nebo jiným faktorům hořký, můžete ho namočit, abyste hořkost snížili.

Proč se lilek před vařením namáčí do vody?

Tento proces, často nazývaný „vypocení“, pomáhá lilku uvolnit vodu , kterou pak můžete před vařením osušit.

Proč namáčíte lilek do slané vody?

Solení lilku se často vysvětluje ve dvou bodech: Za druhé, solení lilku snižuje jeho houbovitost a zanechává krémovou, hedvábnou strukturu. (Ne, sůl hořkost neodstraňuje, jen ji pomáhá skrýt.)

Je nutné lilek před vařením oloupat?

Zatímco slupka malých mladých lilků je jedlá, u větších nebo starších lilků slupka hořkne a měla by se oloupat. Pokud máte pochybnosti, odpověď na otázku: "Oloupete lilek před vařením?" zní ano, oloupejte ho. K odstranění slupky použijte škrabku na zeleninu nebo příborový nůž.

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: